Reiki je čisto pozitívna a nemôže žiadnej živej bytosti uškodiť, nech by už bol jej stav akýkoľvek. Môže sa používať k liečeniu kohokoľvek, bez ohľadu na vek, či fyzickú kondíciu. Zdravého človeka Reiki ukľudňuje a omladzuje. Reiki uvádza do rovnováhy ľavú a pravú hemisféru mozgu, harmonizuje všetky čakry a celé energetické pole. Prečisťuje energetické kanály a umožňuje tak organizmu prijímať životnú silu vo väčšom množstve. Behom liečenia sa môže niekedy stať, že človek alebo zviera začne detoxikovať, to znamená, že sa po liečení môžu (ale aj nemusia) objaviť príznaky čistenia ako : častejšie močenie, hnačka, potenie, symptómy nachladnutia. Nie je vhodné tieto príznaky potlačovať, pretože telo sa skutočne očisťuje, a teda je vhodné nechať vylučovaniu toxínov voľný priebeh. Pomáha príjem väčšieho množstva vody ( čistej).
Jedným z pravidiel pri liečení Reiki je, že klient musí dať k liečeniu súhlas. Občas sa stane, že liečiteľ zistí, že jeho pacient takejto forme liečenia neverí. Ak ale napriek tomu, dá k liečeniu súhlas a otvorí sa mu, prebieha liečenie aj napriek tomu, že klient takej forme liečenia neverí. Ak sa však klient nedokáže otvoriť, uvoľniť, prípadne ak to vnútorne odmieta, môže sa stať, že sa liečebný proces zablokuje.
Napríklad u pacientov, u kt. prebieha chemoterapia ( ktorá ako všetci vieme má aj veľmi silné negatívne účinky na organizmus), Reiki podporí jej účinky a zmierni tie negatívne. Reiki veľmi dobre pôsobí na zmiernenie bolestivých stavov, pri rekonvalescencii, pri teplotách, pri zlomeninách, migrénach, bolestiach kĺbov. Na psychickej úrovni Reiki prispieva k zbaveniu negatívnych návykov, správania, dokáže odstrániť bloky, odstraňuje negatívnu energiu karmického pôvodu. Energia Reiki veľmi účinne harmonizuje čakry. Energia Reiki veľmi účinne urýchľuje hojacie procesy a zlepšuje akýkoľvek stav poškodenia organizmu.