Z knihy “ Manipúra „: Valerij Sineľnikov, Eugenika 2023

Nachádza sa na úrovni solar plexu, pod bránicou  v miestach medzi hrudným košom a pupkom.  Ovláda tráviaci systém, žalúdok, pankreas, žlčník, pečeň a tenké črevo. Prostredníctvom bránice pôsobí aj na dýchaciu sústavu, má vzťah k pankreasu a nadľadvinkám a dolnej časti chrbtice. Jej živlom je oheň, farba je žltá, a aspektom je zrak. Pokiaľ v tejto čakre zachovávame energetickú rovnováhu, sme schopní naplno prejavovať našu životnú silu a sebaisto uskutočňovať svoj potenciál a svoje túžby v materiálnom svete. Dokážeme udržovať dlhodobé harmonické vzťahy.  Smelo dosahujeme vytýčené ciele, dostáva sa nám uznania a vážnosti v spoločnosti. Energie  tejto čakry nám pomáha uskutočniť naše poslanie. Nerovnováha v tejto čakre sa odráža v problémoch so zažívaním, v zlom trávení a vstrebávaní živín a prispieva k vzniku potravinových alergii. Tiež nerovnováha spôsobuje žalúdočné vredy, vredy dvanástnika, cukrovku a vzniku žalúdočných  kameňov. V psychickej rovine to bude celkové nervové vyčerpanie, uzavretosť a samotárstvo. Človek je náchylný k smútku a skleslosti, na druhej strane sklon  k prejavovaniu nekľudu, a rôznym druhom fóbii.

Tráviaci systém

Tráviaca sústava sa behom svojho vývoja naučila spolu s potravou prijímať aj istý druh informácie. Proces prijímania potravy na psychologickej úrovni uspokojuje naše potreby, naše city a túžby. Jedná sa predovšetkým závislosť na jedle, najmä chuť na sladké môže znamenať nedostatočné uspokojenie  potreby lásky. Jedlom nasýtime nie len našu fyzickú potrebu ale aj naše city.

Ústa

Ústa sú symbolom prijímania nových názorov  a myšlienok. Problémy v ústnej dutine nám poukazujú na poruchy v našom prijímaní ideí a myšlienok.

 

Krvácanie ďasien, stomatitída, herpes a afty

Ochorenie ústnej dutiny znamená, že máte predsudky ohľadne niečoho, alebo niekoho. Vaše podvedomie je plné jedovatých alebo otrávených slov, ale schopnosť kritiky seba a druhých vaše ústa- tieto „jedy“ zadržujú, aby neunikli von. Vaše podvedomie môžu zamestnávať tiež horké a hnevlivé myšlienky, ktoré zostávajú nevypovedané.

Zápach z úst

Vaše nečisté myšlienky a city ukryté vo vás z dávnej minulosti už vo vás začali hniť a smrdia.

Jazyk

Jazykom vnímame chuť.  Problémy s jazykom ukazujú na to, že strácame schopnosť  zažívať chuť  života. Naše negatívne myšlienky a pocity dusia našu schopnosť prežívať život, prijímať s radosťou všetky jeho aspekty.

 

 

Zuby

Symbolizujú schopnosť  útočiť a brániť sa. Problémy so zubami môžu byť príznakom toho, že dotyčný skrýva a potlačuje svoju agresivitu. Príčinou nemusí byť iba nevyvážená strava, ale i v tom, že dotyčný musí v priebehu dňa potlačovať svoje agresívne pocity. Stav nášho chrupu môže svedčiť tiež o našej schopnosti držať  sa života zubami nechtami. Strata zubov je stratou aj pre našu životnú energiu. Škrípaním zubov v noci sa prejavuje vo vnútri človeka  hlboko skrytá bezmocná zlosť. Je dôležité, aby ste si  dokázali stáť za svojim a chrániť svoje pozície a záujmy, ale nikdy nie agresívne. Ak budete musieť použiť silu, potom to urobte z láskou a nie s nenávisťou v srdci.

Ďasná

Stelesňujú sebadôveru a schopnosť jedinca víťaziť. Krvácanie z ďasien je prejavom nedostatočnej sebadôvery.

Žalúdok

Symbolizuje schopnosť prijímať, meniť a vstrebávať nové myšlienky, city, dojmy a situácie. Ak sa objavia žalúdočné problémy, znamená to, že nedokážeme prijať život taký, ako je. Máte strach z niečoho nového. Nedokážete prijať, vstrebať a osvojiť si nové životné situácie. Strach, úzkosť a nekľud, urážky, nepriazeň a rozčarovanie – to všetko sa pripisuje žalúdku. Východiskom je rozvinúť v sebe umenie vedome zvládať vlastné nezdary aj svoju vlastnú  agresivitu. Naučte sa brať zodpovednosť za svoje činy, a všetko, čo vám život prináša prijímajte s láskou. Druhou základnou funkciou žalúdka je potrebná na vstrebávanie živín.  Všetko, čo prichádza zvonka (aj informácie a dojmy) musíme spracovať a transformovať v niečo, čo bude pre nás pozitívne. To sa nám podarí len vtedy, keď my sami budeme pripravený k zmene. Našim cieľom cieľom nemá byť úplné vyhýbanie konfliktov, pretože konflikty sú vlastne potrebné – sú to úlohy, ktoré nám život kladie, aby sme sa naučili  novému správaniu a aby sme dokázali vhodne reagovať na rôzne okolité energie.

Žalúdočné a dvanástnikové vredy, gastritída

Sú zhmotnením strachu z niečoho nového v živote. Strach prijať niečo nové a neschopnosť to premeniť a vstrebať. Kto má chorý žalúdok, obáva sa, že nie je dosť dobrý a zožiera sa pocitom menejcennosti. Akoby doslova nemohol sám seba stráviť. Pacient s vredovou chorobou dvanástnika alebo žalúdka musí hneď prestať so sebatríznením a musí sa naučiť prijímať svoje pocity. Pacienti s vredovou poruchou majú zjazvené sebavedomie, neuspokojenú túžbu po sláve a trpí sebaláskou. Majú potrebu stále niečo dokazovať sami sebe aj blízkym, a aj kolegom v práci.. Neustále sa snažia ovládať  seba aj druhých. Sú posadnutý túžbou po moci, chcú byť  v každej situácii najlepší a pritom sa panicky boja porážky. Najlepším liekom je v takých prípadoch láska a kľud. Naučte sa prijímať seba aj druhých.

Nevoľnosť a zvracanie

Je dosť možné, že niečo alebo niekoho vo vašom živote odmietate prijať a nedokážete  to stráviť. Používate vety ako : „Nemôžem to stráviť.“, „Je mi z toho zle.“ „Leží mi to v žalúdku.“.. Skrytými príčinami nevoľnosti a zvracania býva často silná nenávisť a neschopnosť sa s niečím alebo niekým zmieriť.

Morská nemoc

Príčinou takéhoto stavu sú v prvom rade podvedomé obavy a strach z neznámeho. Liekom na tieto stavy je dôvera.

Pečeň

  1. Zabezpečuje energetickú premenu tukov a cukrov, zabezpečuje tiež spaľovanie tukov.
  2. Zabezpečuje premenu bielkovín z aminokyselín v potrave,
  3. Detoxikuje organizmus.
  4. Zúčastňuje sa na tukovej výmene.

Vždy, keď prejavujeme hnev a zlosť, sa energia pečene vymyká kontrole, a začína pôsobiť deštruktívne. Osoby s poškodenou pečeňou, v sebe mnoho krát potlačujú hnev. Potlačované emócie na začiatku vyvolávajú  zápaly žlčníka, žlčovodov ale neskôr sa  táto neventylovaná zlosť ukladá v tele ako žlčníkové alebo ľadvinové kamene. Ľudia s ochorením pečene často krát  tiež trpia bolesťami a zápalmi kĺbov. Cez kĺby sa naša agresivita  prejavuje navonok. Podobnú príčinu môže mať aj horkosť v ústach. Ochorenia pečene môžu mať príčinu aj v tom, že si dotyčný naložil na seba omnoho viac, než je schopný obrazne povedané stráviť.

Žlčníkové kamene

Sú dôkazom, že sa nám v tele nahromadili horké a hnevlivé myšlienky a pýcha, ktorá nám bráni, aby sme sa ich zbavili. Kamene bývajú zhmotnením horkosti, temných pochmúrnych myšlienok, prekliatia, hnevu, pýchy, ktorá sa v nás roky hromadila. Je to akoby skamenelá agresia, zatvrdlá energia, ktorá nemá  možnosť uniknúť.

Pankreas

Stav pankreasu je odrazom toho, či máme sladký život, a či sa vieme tešiť zo života.

Zápal pankreasu

Sú odrazom toho, že daná osoba zažíva hnev a pocit bezvýchodiskovosti. Osoba má dojem, že život stratil  zmysel, že už nie je na čo sa tešiť.

Cukrovka

Nahromadené nepríjemné emócie – sťažnosti na život a ľudí. Takéto negatívne myšlienky prekrývajú schopnosť milovať a byť milovaným, postupne sa v ich podvedomý začína formovať pocit, že v živote už nezostalo nič príjemné, čo by ho mohlo osladiť. Takéto osoby zažívajú silný deficit lásky a radosti. Z hľadiska psychosomatického ide o neschopnosť pacienta využívať a vidieť sladké stránky života. Neschopnosť žiť a plne si vychutnávať život. Diabetik je nútený veľmi  obmedziť prísun sladkostí. O to väčšia bude jeho potreba lásky a šťastia, ktorá bude súčasne v kontraste a neschopnosti lásku prijímať a precítiť. Naučte sa vychutnávať život, darujte to isté aj druhým v každej životnej situácii. Urobte si svoj život znesiteľným pre seba aj pre ostatných.

Črevá

Činnosť tenkého čreva pripomína činnosť nášho vedomia pri  príjme nových informácii. Vo svojom vedomí analyzujeme a vstrebávame nové myšlienky a situácie.  V hrubom čreve  sa štiepi vláknina a vstrebáva sa zbytková tekutina a nestrávené zvyšky potravy. Hrubé črevo symbolizuje našu schopnosť zbavovať sa všetkého starého a nepotrebného.

Zápcha

Zadržovanie kalu v čreve ukazuje na neochotu zbavovať sa starých myšlienok, emócii a pocitov.   Znamená to zaseknúť sa v minulosti.  Máte strach sa od niečoho vo svojom živote oprostiť. Ste pripútaný k minulosti, k bolestným spomienkam na minulé udalosti a traumy. Pravdepodobne sa bojíte pretrhnúť väzby a vzťahy, ktoré vám už nič nedávajú. Bojíte sa opustiť prácu, ktorá sa vám nepáči. Je vám zaťažko zbavovať sa starých bezcenných vecí. Niekedy zápcha znamená láska k chamtivosti, po peniazoch, neochotu čokoľvek darovať a snahu udržať si veci za každú cenu.

Plynatosť (meteorizmus)

Vzniká väčšinou po tom, čo skonzumujeme ťažšie stráviteľné jedlo, alebo veľmi rôznorodú stravu. Najlepším liekom je kľud a cieľavedomosť. Stanovte si pred sebou vlastné ciele. Aktívne ovplyvňujte udalosti svojho života a konajte – nebuďťe pasívny.

Hnačka (kolitída)

Ak máte problémy s tenkým črevom, znamená to, že máte sklon hľadať v druhých to zlé, a ste k okoliu príliš kritický.  Niekde hlboko  vo vašom vnútri je skrytá nedôvera k okolitému svetu. Bojíte sa o svoju existenciu. Tenké črevo je akýmsi indikátorom strachu a obáv. Veľký strach a nekľud sa určite odrazí na stave tenkého čreva. Ak sme plný obáv, ťažko môžeme správne hodnotiť situácie, ktoré prichádzajú. Všetko sa na vás bude valiť. Kolitída je zápal sliznice tenkého čreva. Vzniká, pokiaľ je pacient plný strachu  a bojí sa žiť svojim životom. Jednou z príčin ochorenia čriev môže byť aj neúprimnosť dotyčnej osoby, ktorá má tieto problémy. Človek, ktorý chce za každú cenu niečo pre seba získať, je vždy pripravený sa ponižovať a zabudnúť na svoju prirodzenosť a dokáže „ vliezť do zadku“ tomu, koho práve potrebuje využiť. vždy, keď budete mať  nutkanie niekoho kritizovať, zadržte a skôr ako k tomu dôjde,  nasledujúce cvičenie: zapíšte si päť dobrých vlastností tohto človeka a povedzte o tom ešte v ten istý deň niekomu inému (že ten človek má také a také dobré vlastnosti).

Anorexia

Pacientky si obvykle odmietajú priznať, že majú problém.  Zvyčajne sa jedná o stred dvoch protikladov v jednej osobe. Jedna časť chce byť krásnou a príťažlivou a druhá robí všetko pre to, aby sa tak nestalo – dokonca chce zomrieť. Odmietanie jedla je vo svojej podstate odmietanie svojho tela